SG-T Sağlık Gönüllüleri Türkiye

Birçok Yatan Hastaya Ziyaretçi Gelmiyor

İngiltere’deki NHS (National Health Service) hemşirelerine göre hastanelerdeki hastaların beşte ikisine (%40) hiç ziyaretçi gelmiyor.

Royal Voluntary Service yardım derneği, İngiltere’deki hastanelerde çalışan 200 hemşireye bir anket yaptı.

Hemşirelerin söylediklerine göre sosyal olarak tecrit altında olmanın yanı sıra, yiyeceklerin kolay yenilebilmesi için küçük parçalara kesmek veya su bardağını doldurmak gibi “küçük” şeylere yardım edecek ziyaretçilere sahip olmamak hastanın iyileşmesini geciktirebiliyor. Bu nedenle daha fazla insanın gönüllü ziyaretçi ve yardımcı olmasını istiyorlar.

Aberdeen Kraliyet Hastanesi’nde gönüllü olan 37 yaşındaki Christine Thorne: “Babam vefat etmeden önce hastanede kaldı ve onun asıl ziyaretçileri sadece ben ve kardeşimdik. Hastanede onları ziyaret edecek kimsesi olmayan hastaların olduğunu düşünmek beni üzüyor. Burası zaten korkutucu bir yer olabiliyor ve bu zor zamanlarınızda yanınızda bir dost bulamamak ise daha da korkutucu.”

Tessa Yau ise 17 yaşında ve doktor olmak istiyor. Koğuşta gönüllü olarak çalışmanın hem hastalara hem de kendisine fayda sağladığını, bu sayede kendisine olan güveninin geliştiğini söylüyor.

“Ben çoğunlukla yaşlı hastaları ziyaret ediyorum. Aralarında pek ziyaretçisi olmayanlar var. Muz soymak, dondurmanın kapağını çıkartmak veya sadece boş tepsilerini almak gibi küçük şeylere yardımcı oluyorum.”

“Gelecekte doktor olursam, hastaların nasıl hissettiğini anlayabilmek iyi bir beceri olacaktır. Bazıları oldukça üzülüp telaşlanabiliyor ve hastanede olmak istemiyorlar. Eve gitmek istiyorlar. Morallerini yükseltebildiğimi görmek benim için gerçekten değerli. “

‘Haftada birkaç saat mi?’

Hastane gönüllüleri personelin yerine geçemez, ancak sohbet etmek ve dinlemek gibi personelin zaman bulamayacağı şeyleri yapabilirler.

Bazı gönüllüler de eski hasta olabilir ve deneyimlerini paylaşabilirler. Diğerleri, işlem veya ameliyatı olan hastalara destek sağlamak için “el tutma” rolünü üstlenir.

Gönüllüler ayrıca ayakta tedavi görenlere ve ziyaretçilere hastane içinde rehberlik yapabilir, binaya girenlere selam verebilir.

Londra’daki Chelsea ve Westminster Hastanesi’nde hastaların taburcu olacakları zaman eve daha hızlı gidebilmelerini sağlamak için hastaya yazılan ilaçları eczaneden alıp hemşirelere teslim eden gönüllüler bile var. Bazı hastanelerin gönüllülerden hastaların ulaşımını kolaylamasını rica ettiği de oluyor.

Ankete katılan hemşirelere göre ziyaretçisi olmayan hastalar daha az hareketli, tıbbi tavsiyelere daha az uyuyorlar, az muhabbet ediyorlar ve hemşirelere daha fazla güveniyorlar.

Royal Voluntary Service’ten Sam Ward şunları söylüyor: “Gönüllülük değerli bir deneyim olabilir. Çok fazla zaman alması gerekmiyor, haftada birkaç saat bile ayırılması yeterli. Ve ne yapacağınızı bilmeniz için eğitim de veriliyor.”

Kaynak: Many hospital patients get no visitors
https://www.bbc.com/news/health-49633721