SG-T Sağlık Gönüllüleri Türkiye

Bir Gönüllü Dünyayı Değiştirebilir Mi?

Carrie Hessler-Radelet, 35 yıl önce şu anda Samoa olarak bilinen Batı Samoa adasında bir Barış Gönüllüsü (Peace Corps) olarak görev yaparken tutkusunu keşfetti.

Hessler-Radelet, “Bana evlerini açan bir ailenin yanında yaşıyordum. Evin annesi sekiz çocuğu olan 32 yaşında bir kadındı. Bir gün eve geldim ve o ağlıyor ve ağlıyordu. Öğrendim ki dokuzuncu çocuğuna hamileydi” diyerek o günü hatırlıyor.

Aile fakir bir aileydi ve Polinezya köyündeki yaşam zaten zordu. Hessler-Radelet, “Diğer çocuklarını evin zemininde doğurmuştu ama onu bir kliniğe gitmeye ikna etmeyi umuyordum” diye devam ediyor.

Kadının kocası tereddütlüydü, ancak Hessler-Radelet birkaç hafta içinde  güvenini kazandı. Hamileliğin sonlarına doğru anne sorunlar yaşamaya başladı ama kliniğe yetiştirildi ve sağlıklı bir çocuğu dünyaya getirdi. Hessler-Radelet, “Evde kalsaydı kan kaybından ölecekti. Hayatını kurtardık” diyerek bu hikayesini bitiriyor.

Bu olay Hessler-Radelet’i halk sağlığı alanında bir kariyere soktu, bunun sonucunda da 2012’den 2015’e kadar Barış Gücü’nün (Peace Corps) müdürü oldu. Bugün 16 ülkede sağlığı geliştirmek, açlığı sona erdirmek ve zorlukların üstesinden gelmek için aileler ve topluluklarla işbirliği yapan global bir organizasyon olan Project Concern International’ın (PCI) başkanı ve CEO’su olarak görev yapıyor.

21 Kasım’da Northwest Michigan College’daki Uluslararası İlişkiler Forumu’nda konuşacak. “Bir Kişi Dünyayı Değiştirebilir Mi?” adlı konuşması IAF’ın 2019 sezonunun son konuşması.

Küresel Potansiyele Erişmek

PCI CEO’su olmadan önce, Hessler-Radelet uluslararası halk sağlığı alanında 20 yıllık bir kariyere sahipti. Barış Gücü’nün direktörü olarak ajansın dünyadaki 65 ülkede yaptığı çalışmaları denetledi.

 “Uzun kariyerim boyunca birçok milletten ve hayatın her kesiminden inanılmaz yetenekli insanlarla tanıştım. Dünyanın dört bir yanındaki topluluklarda çok fazla yetenek var ancak çoğu kez faydalanılmıyor çünkü insanlar hayallerini sürdürmek veya daha iyi bir dünya için vizyonlarını gerçekleştirmek için eğitim, hizmetlere veya finansal sermayeye erişemiyorlar” diyor.

Hessler-Radelet’e göre yetenek, akıl ve motivasyon dünyaya eşit olarak dağıtılsa da fırsatlar için aynısı geçerli değil.

“Eğitime erişimi ve tutkusunu sürdürme fırsatı verilirse, bir sonraki Bill Gates olabilecek Afrikalı genç bir kız var. Latin Amerika’nın bir yerinde, Nelson Mandela’nın şefkati ve alçakgönüllülüğüyle liderlik edebilecek genç bir çocuk var, ancak potansiyelini geliştirme fırsatı verilirse. Asya’da Ruth Bader Ginsberg’in adalet ve eşitlik konusundaki azmini sürdürebilecek bir çocuk var, eğer entelektüel gelişimi için fırsat verilirse.”

Hessler-Radelet, bireylerin ve toplulukların kendilerini yoksulluktan kurtarmasının eğitim, öğretim, araçlar ve sermayeye erişimlerinin sağlanmasıyla liderlik kapasitesinin geliştirilebileceğine inanıyor. “PCI’de bu vizyonu paylaşan, tutkuyla ve bilinçli olarak insanlara yatırım yapmanın sürdürülebilir kalkınma için en iyi yol olduğuna inanan bir organizasyon buldum.”

Hessler-Radelet’ın en tutkulu olduğu proje Kadınların Güçlendirilmesi programı. Kendi kendini yöneten ve kendini sürdüren tasarruf gruplarının oluşturulması yoluyla kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesine yönelik küresel bir girişimdir.

15 ila 25 kadın para biriktirmek, birbirlerine borç vermek ve birlikte iş yapmak için çalışıyor. Sonuç olarak, kadınlar girişimcilik ve liderlik becerilerini öğreniyorlar. Ev içi şiddet ve HIV / AIDS gibi sosyal sorunları bile ele alıyorlar.

Hessler-Radelet, bu kadınların topluluklarındaki dönüşümsel değişimin güçlü ajanları haline geldiklerini belirtiyor. “Küresel olarak 1 milyondan fazla kadın Kadın Güçlü Kadınlar’a katılıyor ve her seferinde bir topluluk olarak dünyayı değiştiriyorlar” diyor.

Umudu ve İlhamı Korumalıyız

Hem yerel hem de dünyadaki tüm sorunlara rağmen, Hessler-Radelt umutlu olmaya devam ediyor. Bu kör bir iyimserlik değil; ümidini bir kişinin birçok kişi üzerindeki güçlü, olumlu etkisine tanık olduğu kariyerinden alıyor.

Peki, 21 Kasım Uluslararası İlişkiler Forumu etkinliğine katılanlar neler bekleyebilir? Umut ve eylem için bir ilham kaynağı.

“Kariyerim boyunca karşılaştığım olağanüstü liderlerin ve onların dünyada yarattıkları farkların hikayelerini paylaşmayı umuyorum.”