SG-T Sağlık Gönüllüleri Türkiye

Astımın Yol Açtığı Karbon Ayakizi Et Tüketimiyle Yarışıyor

İngiltere’deki araştırmacılar, astımı olan birçok kişinin karbon ayakizini azaltabileceğini ve “daha yeşil” ilaçlara geçerek çevreyi korumaya yardımcı olabileceğini belirtti. Çevreci alternatiflere geçiş yapmanın vejeteryan olmak ya da sıkı bir geri dönüşümcü olmak kadar büyük bir etkisi olacağı söyleniyor. Bunun nedeni bazı inhalatörlerin küresel ısınmaya bağlı sera gazları salması.

Ancak Cambridge Üniversitesi ekibinin BMJ Open’da yayınlanan makalesine göre hastalarının ilaç değiştirmeden önce doktorlarına danışmaları gerekiyor. Bazı hastalar geçiş yapamayacağını ama bu yüzden suçlu hissetmemeleri gerektiğini de ekliyorlar.

Daha yeşil inhaler nedir?

İngiltere’de beş milyondan fazla astım hastası var. Araştırma, İngiltere’deki NHS üzerindeki hastalara verilen farklı inhaler ilaçlarının çevresel etkilerine baktı. 2017 yılında yaklaşık 50 milyon inhalatör reçete edildi. Her 10 kişiden yedisi sera gazı içeren tipte dozlu inhalatörlerdi. Bu gaz hidrofloroalkan olup ilacı inhalatörden fışkırtmak için itici olarak kullanılıyor.

Fark yaratır mı?

Uzmanlara göre ölçülü doz inhalatörler NHS sera gazı emisyonlarının yaklaşık %4’ünü oluşturuyor. Araştırmacılar, bu inhalatörlerin her 10’undan birinin daha çevre dostu alternatiflerle (kuru toz inhalatörler) değiştirilmesinin karbon dioksit eşdeğeri emisyonları 58 kiloton azaltacağını tahmin ediyor. Bunun bir arabanın 234 milyon kilometrelik yol gitmesiyle oluşturduğu karbon ayakizine yakın miktarda olduğunu söylüyorlar. Bireysel seviyede ise kuru tozlu bir soluma cihazı ile değiştirilen her bir dozlu inhalatör karbon ayakizini 150 kg ila 400 kg miktarında azaltır, bu da et tüketmeyi bırakarak elde edilecek miktara yakındır.

Baş araştırmacı Dr. Alex Wilkinson, “Bu kutuların içindeki gazlar o kadar güçlü bir sera gazlarıdır ki bir bireyin karbon ayakizine önemli ölçüde katkıda bulunabilirler ve eğer her ay bir veya iki inhalatör kullanıyorsanız sadece bir yılda bile bunun yüzlerce kilo karbondioksit karşılığı vardır” diyor.

Geçiş yapmak güvenli mi?

Uzmanlar dozlu inhalatör kullanması gereken insanların buna kesinlikle devam etmeleri gerektiğini söylüyor. Farklı bir inhalatör tipine geçmek yeni bir inhalatör tekniğini öğrenmeyi gerektirebileceğinden astım hastaları için karmaşık olabilir bu yüzden sadece hekim ve hemşirelerden destek alarak yapılmalı.

Dr. Wilkinson klinik olarak önerilemediğinden ilaçlarını değiştiremeyen hastalar için de “daha ​​yeşil” olmanın yollarının olduğunu söylüyor ve ekliyor “Bu inhalatörleri akıllıca ve iyi tekniklerle kullanılmalarını sağlarsak hiçbir dozun boşa gitmediğine emin olabiliriz. Ayrıca, hastalar inhalatörlerinde kaç tane doz bulunduğunu bildiğinden emin olmalı, böylece herhangi bir şeyi israf etmemelidir. Solunum cihazınızla işiniz bittiğinde, doğru şekilde elden çıkarmak önemlidir, çünkü içlerinde sera gazları kalmıştır. Doğru şekilde atılması için eczanenize geri götürün”.